Skaner dentystyczny to nowoczesne urządzenie, które umożliwia wykonanie cyfrowego wycisku zębów i uzyskanie trójwymiarowego obrazu jamy ustnej pacjenta. Tego typu obraz jest niezwykle przydatny np.: w leczeniu protetycznym, implantologicznym i ortodontycznym. Po odpowiedniej obróbce i użyciu profesjonalnego oprogramowania świetnie wspomaga diagnostykę i planowanie leczenia. Zapewnia także wysoką dokładność, komfort i szybkość pracy. Co więcej, po diagnozie i planie leczenia jest możliwość pracy nawigowanej – po wydrukowaniu różnego rodzaju szyn i przenośników. Nawet najbardziej nowoczesna technologia przy braku dopasowanych procedur pracy jest ograniczona.
Osoby zainteresowane taką cyfrową pracą ze skanerem, są wspomagane przez nas gotowymi i prostymi procedurami w „pigułce”. Rozwiązujemy dylematy o zastosowanie praktyczne skanera. Warto też pamiętać, że obowiązkiem lekarza jest praca na dokumentacji cyfrowej. Sam skan (plik) pacjenta jest dokumentacją cyfrową i trzeba nim odpowiednio zarządzać. Skanery Polorto są wyposażone również w dodatkowe specjalistyczne oprogramowanie w celach diagnostycznych, planowania leczenia, prowadzenia leczenia nawigowanego oraz wymiany informacji między członkami zespołu. Ponadto, są ustawiane i konfigurowane dla potrzeb praktyki danej specjalności lub pracy interdyscyplinarnej. Skaner można zamówić od razu z towarzyszącym laptopem, dzięki temu praca staje się dużo łatwiejsza. Opinie klientów o skanerze i współpracy z Polorto są jednoznaczne i bardzo dobre.
Czy obsługa skanera dentystycznego jest trudna? Czy każdy dentysta może swobodnie z niego korzystać?
Skaner dentystyczny: jak rozpocząć skanowanie?
W celu rozpoczęcia pracy ze skanerem skontaktuj się z nami. Wdrożone przez nas procedury zapoznania lekarza ze skanerem eliminują kupno „kota w worku”. Przyjeżdżamy do kliniki, robimy prezentację, a w razie potrzeby, zostawiamy skaner dla prób samodzielnego skanowania. Spersonalizowany skaner do pracy pozostaje w klinice.
Generalnie proponowany przez nas skaner nie wymaga szczególnych umiejętności obsługi. Ma kilka wymiennych końcówek dla komfortu pracy operatora i komfortu pacjenta. Proces skanowania jest szybki i precyzyjny – można uzyskać pełny obraz uzębienia pacjenta w ciągu 2-4 minut.
Inną metodą rozpoczęcia pracy ze skanerem jest czytanie instrukcji skanera. Samodzielne dobieranie oprogramowania i jego konfiguracja.
Należy jednak pamiętać, że plik ze skanera jest jak wycisk i praca na nim nie jest optymalna. Taki plik ma wiele ograniczeń i nie jest „pracą cyfrową” – to jest „cyfrowa łyżka wyciskowa”. I tak jak na łyżce nie da się dobrze pracować tak samo na pliku ze skanera niewiele można zrobić w warunkach klinicznych.
W odróżnieniu od konkurencji, nasze skanery mają wgrane polskie oprogramowanie. Dzięki temu, lekarz dowolnej specjalności pracuje ze skanerem w pełni wykorzystując potencjał stomatologii cyfrowej. Jednocześnie, uwzględniamy wymogi ustawowe E-Zdrowie (szyna P1) czy raportowanie GUS.
Skaner dentystyczny: zakończenie skanowania
Po zakończeniu skanowania, obejrzyj model cyfrowy na ekranie komputera i dokonaj ewentualnych poprawek w niedokładnie skanowanych obszarach lub edytuj plik. Model cyfrowy możesz następnie zapisać na dysku komputera lub wysłać do laboratorium protetycznego czy ortodontycznego w celu przygotowania bardziej wartościowych danych niż tylko plik ze skanera. Co ważne, dobre laboratoria wykonują prace oparte o zapis cyfrowy.
Skaner dentystyczny: jak dbać o czystość urządzenia?
Każdy skaner ma instrukcję obsługi, z którą warto się zapoznać. Dbanie o czystość skanera jest proste i nie wymaga dużo czasu ani wysiłku. Najważniejsza jest dezynfekcja końcówki wymiennej po każdym użyciu. Jest ona częścią skanera dentystycznego Polorto, która ma bezpośredni kontakt z jamą ustną pacjenta i rejestruje obraz zębów. Używaj do tego specjalnych środków czyszczących dostępnych na rynku (np. alkoholu izopropylowego 70%, chusteczek dezynfekujących). Jednakże unikaj używania środków zawierających chlor lub aceton, ponieważ mogą one uszkodzić końcówki skanera. Szczegółowych informacji o sposobach sterylizacji udzielamy przy przekazaniu skanera do użytkowania.
Jak kalibrować skaner dentystyczny?
Istnieją różne technologie skanowania. Wśród nich można wymienić technologie tj.: pasywnego stereo, aktywnego stereo i światła strukturyzowanego. Skaner promowany w Polorto jest oparty o technologię światła strukturyzowanego podobnie jak skanery z Sirona, Planmeca, Carestream (do tej grupy nie zalicza się Medit, Shining, Condor). Aby zapewnić dokładność i szybkość skanowania, należy regularnie czyścić i kalibrować skaner. O tym jak kalibrować skaner opowiemy podczas prezentacji. Ponadto zostawiamy film instruktażowy.
Możliwości modelu cyfrowego
Diagnostyczny model cyfrowy to plik ze skanera wraz z wprowadzonymi dodatkowymi informacjami anatomicznymi. Jest to znakomite miejsce do przechowywania wszystkich danych pacjenta, analizowania przypadku, stawiania cyfrowej diagnozy, wizualizacji 3D lub planowania leczenia 3D – również z opcjami działań interdyscyplinarnych.
Skan jest wiernym odwzorowaniem stanu uzębienia pacjenta. Można korzystać z wielu narzędzi i parametrów z zakresu ortodoncji, implantologii czy chirurgii np.: łuku twarzowego, symulacji okluzji, projektowania aparatu w 3D i zleceń do laboratoriów.
Ile kosztuje utrzymanie skanera dentystycznego?
Utrzymanie skanera dentystycznego to koszt, który dotyczy zarówno eksploatacji urządzenia, jak i konserwacji. Co ważne, utrzymanie skanera, poza ceną samego urządzenia, oznacza ponoszenie kosztów związanych z opłatami licencyjnymi za oprogramowanie i usługi online.
Koszt zakupu i jego amortyzacji oraz licencje roczne za dostęp do oprogramowania to czynniki odpowiadające za finansową decyzję o wyborze skanera. Z dostępnych publikacji wiadomo, że jakość skanowania dla skanerów w technologii światła strukturyzowanego jest wysoka. Co więcej, nie różni się zasadniczo niczym pomiędzy urządzeniami.
W 2023 roku pojawiło się badanie skanerów wykonane przez lekarzy protetyków.
W badaniu pracowano na: Trios 3 (tryb normalny i tryb wysokiej rozdzielczości); Trios 4 (tryb normalny i tryb wysokiej rozdzielczości) (3Shape Trios A/S, Dania); iTero Element, iTero 2 i iTero 5D Element (Align Technologies, USA); Dental Wings (Dental Wings, Kanada); Panda 2 (Pengtum Technologies – skaner Polorto, Chiny); Medit i500 (Medit Corp., Korea Południowa); Planmeca Emerald™ (Planmeca, Finlandia); i Aoralscan (Shining 3D Tech. Co. Ltd., Chiny).
Warto w tym kontekście zaznaczyć, że:
- Dla wszystkich badanych skanerów im większa była odległość skanowania, tym mniejsza dokładność,
- Wierność badanych skanerów była zróżnicowana, zaś dokładność – podobna,
- Dla wszystkich badanych skanerów mniejszą dokładnością cechowało się również skanowanie po przekątnej. Podczas skanowania pełnego łuku stomatolog musi zachować większą ostrożność i prawidłowy wzorzec skanowania. Różnice skanowania w powyższych skanerach wynosiły setne części mm! Jest to o wiele więcej niż trzeba w stomatologii i wiele więcej niż rozdzielczość drukarek używanych w stomatologii. Więc to nie współczesny skaner i jego maksymalna rozdzielczość są krytyczne, lecz rozdzielczość drukarki lub niezbędna dokładność w pracy stomatologa *zawsze niższa niż rozdzielczość skanera.
Jak widać, czynnikiem decydującym o wyborze podobnych jakościowo skanerów powinna być najlepsza cena oraz oprogramowanie medyczne, jakie dostarczane jest wraz ze skanerem. Wybór jest więc prosty nawet dla niedoświadczonego lekarza.
Jakie są ceny skanerów wewnątrzustnych dostępnych na rynku?
Aby wybrać najlepszą opcję dla swojego gabinetu stomatologicznego, należy porównać oferty różnych producentów i dostawców urządzeń oraz uwzględnić swoje potrzeby i możliwości finansowe.
Polorto umożliwia zakup, wynajem lub leasing urządzenia. Zapytaj nas o aktualną cenę skanera i jego specyfikację. Tym, co wyróżnia nasz skaner, jeśli chodzi o cenę, to brak opłat licencyjnych za oprogramowanie. Skaner Polorto może pracować bez dodatkowych kosztów.
Skaner dentystyczny Polorto – dlaczego warto?
Warto podkreślić, że skaner wewnątrzustny Polorto zapewnia wysoką precyzję i szybkość skanowania, dzięki technologii światła strukturyzowanego. W cenie skanera jest dożywotnia licencja na oprogramowanie. Oznacza to, że nie trzeba jej ponawiać co rok, a więc użytkowanie skanera nie generuje kosztów związanych z odświeżaniem licencji. Jesteśmy inżynierami i umiemy dobrać produkt dla naszych klientów. Mamy zawsze dobre rozwiązania!
Co więcej, oprogramowanie skanera umożliwia wykorzystanie różnych działań np. cyfrowe projektowanie uśmiechu, monitorowanie postępów leczenia lub symulację wyników leczenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skanerach dentystycznych lub sprawdzić aktualną ofertę urządzeń na polskim rynku, zapraszamy do odwiedzenia strony Polorto, gdzie znajdziesz informacje o nowoczesnym i niedrogim rozwiązaniu dla Twojego gabinetu stomatologicznego.