fbpx

Wycisk zębów – tradycyjny a cyfrowy

Model 3d zębów

Standardem w stomatologii jest obrazowanie zębów. Kiedyś wykonywane analogowo poprzez wyciski, a dzisiaj dzięki skanerom wewnątrzustnym. To na pewno udogodnienie dla różnych specjalności stomatologicznych. Są wśród nich w szczególności: implantolodzy, ortodonci, protetycy, chirurdzy szczękowi. Należy jednak pamiętać, że typowy skan wewnątrzystny (tzw „plik.stl”) jest niczym innym jak cyfrowym wyciskiem i, tak jak on, ma niewielkie zastosowanie bez profesjonalnego oprogramowania. Cyfrowy wycisk jest plikiem zawierającym trójwymiarowy obraz zębów i nic więcej. Jak to zmienić? Jak stworzyć z tego pliku narzędzie do wspomagania diagnostyki czy działań klinicznych?

 

zęby-szczęka

Wyciski                                                plik ze skanera

Wycisk zębów tradycyjny to przeszłość, a plik ze skanera to za mało dla pracy współczesnego stomatologa.

 

Obrazowanie zębów to jedna z podstawowych metod diagnostyki i planowania leczenia stomatologicznego. Dopiero gdy można użyć danych do diagnostyki lub planowania leczenia, staje się to wartościową opcją dla stomatologa. Pliki ze skanera mogą być obrabiane poprzez wprowadzenie informacji anatomicznych. Wtedy wspomagają diagnostykę i planowanie leczenia w sposób znakomity. Automatyzują procesy pracy lekarza zarówno przedklinicznie jak i dzięki CAD/CAM i wydrukom na drukarkach 3D prowadzą do celu poprzez nawigowanie samych zabiegów.

Rodzaje modeli diagnostycznych DDP-Ortho

Poprawia to bezpieczeństwo lekarza, pacjenta oraz stabilizuje się jakość usług. Kluczem do takiego wykorzystania plików ze skanera jest ich wzbogacenie o dane anatomiczne i profesjonalne oprogramowanie np. DDP-Ortho czy DDS-Pro.

Z wizualnego, 3D planu leczenia (tzw. „smile design”) opartego o set-up lub mock-up, można stworzyć niezbędne aparaty, nakładki, prace protetyczne, prace implantologiczne czy chirurgiczne. W ortodoncji mogą to być aparaty stałe czy alignery.

 

model-cyfrowy-zęby-aparatszyna-transferowaprecyzyjne-klejenie-aparatu

Projekt aparatu stałego            Szyna transferowa (IPA)     Precyzyjne klejenia aparatu lub A-ligner

W protetyce czy chirurgii mogą to być:

maski-dla-implantówszyny-chirurgicznenawigacja-implantów-zygomatycznych

Maski dla implantów                 Szyny chirurgiczne        Nawigacja implantów zygomatycznych

 

Te wszystkie możliwości kliniczne są oparte na profesjonalnym oprogramowaniu dołączanym do każdego skanera kupowanego w Polorto.

Technik dentystyczny może przyjmować zlecenia w postaci plików 3D i bez zmiany planu leczenia wizualizowanego w profesjonalnym oprogramowaniu dodawanym do skanera z Polorto. Można również drukować potrzebne do zabiegu transfery lub wykonywać aparaty, szyny do implantów i wiele innych.

Jak dobrać skaner?

 

Wypróbować! Referencje innych stomatologów są istotne o ile nie bazują na starych informacjach. Skaner Polorto ma bardzo dobre opinie od użytkowników, które publikujmy z nazwiskami lekarzy.

Ten, kto śledzi literaturę na temat skanerów może zauważyć, że od 2015 roku weszło na rynek wiele różnych skanerów i… wszystkie skanery cechuje zasada im większa jest odległość skanowania, tym mniejsza dokładność. Wierność odwzorowania skanerów jest zróżnicowana, zaś dokładność wszystkich jest podobna. Wszystkie skanery mają mniejszą dokładność przy skanowaniu po przekątnej, dlatego podczas skanowania pełnego łuku stomatolog musi zachować większą ostrożność i prawidłowy wzorzec skanowania. Polorto pokazuje, jak to robić.

Skaner powinien być też mały, lekki, nie „zacinać się”. Oczywiście skoro nie ma znaczących różnic w jakości skanowania współczesnych skanerów, to należy wybierać urządzenia atrakcyjne cenowo z bardzo dobrym oprogramowaniem użytkowym. W Polorto dobraliśmy właśnie takie skanery.

Skaner wewnątrzustny Polorto

 

Skaner Polorto to jeden z najmniejszych wewnątrzustnych skanerów 3D typu video na świecie, który jest o 50% szybszy i 30% bardziej precyzyjny od innych skanerów wewnątrzustnych! Jest wyposażony w nowoczesną technologię, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych oraz łączenie z różnymi systemami CAD/CAM. Ponadto, jego ergonomiczna konstrukcja sprawia, że jest bardzo wygodny w użytkowaniu i nie powoduje zmęczenia dłoni stomatologa. Dzięki trzem wymiennym końcówkom, możliwe jest dokładne zobrazowanie różnorodnych obszarów jamy ustnej. Różne rozmiary końcówek pozwalają na komfortowe skanowanie nawet dzieci, dzięki czemu cały proces jest komfortowy dla pacjenta. Co więcej, wraz z towarzyszącym oprogramowaniem, ma zastosowanie do szerokiego wachlarza działań stomatologicznych – takich jak ortodoncja, implantologia, chirurgia, protetyka. Można go również wynająć (!) lub leasingować/kupić na raty co czyni go dostępnym dla praktycznie każdego stomatologa. Nie zapominamy tez o atrakcyjnej cenie.

Dlaczego warto pracować cyfrowo?

 

Sam skaner daje duży komfort pracy lekarza. Lecz dopiero skaner wyposażony w niezbędne i wysokiej jakości oprogramowanie medyczne daje przewagę cyfrową. Polorto dostarcza skaner w pełnym pakiecie oprogramowania.

Po co jest praca cyfrowa?

 1. Eliminacja błędów ludzkich.
 2. Powtarzalny, wysokiej jakości i niezależny od operatora wynik działania (leczenia).

Jak to osiągnąć?

 1. Używać cyfrowych materiałów diagnostycznych w profesjonalnym oprogramowaniu.
 2. Pracując w sposób nawigowany (CAD/CAM).

Podsumowanie

 

 • Tradycyjny wycisk zębów to już przeszłość,
 • Skaner i oprogramowanie są intuicyjne w obsłudze,
 • Cyfrowy model diagnostyczny = plik ze skanera + dane anatomiczne,
 • Polskie oprogramowanie dostarczane ze skanerem Polorto wspomaga diagnostykę i automatyzuje pracę lekarza lub personelu pomocniczego, umożliwia wirtualny set-up czy mock-up, planowanie leczenia w tym interdyscyplinarnego,
 • Działania sprawdzone na setkach tysięcy przypadków klinicznych,
 • Kompletna diagnostyka i dokumentacja cyfrowa pacjenta dostępna bez dodatkowego wysiłku,
 • Precyzja, dzięki nawigacji klinicznej z wydrukami 3D i daje możliwości nieosiągalne tradycyjnymi analogowymi metodami (np. precyzja, bezpieczeństwo, kontrolowane delegowanie zadań),
 • Wypełnienie kryteriów Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) i Platformy E-Zdrowie,
 • Wizualizuje cele leczenia i ułatwia komunikację (w tym z pacjentem),
 • Coroczne rygory audytów CE.

Więcej informacji o zastosowaniu skanera znajdziesz tutaj: skaner wewnątrzyustny

Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnych testów w Twoim gabinecie lub uzyskać więcej informacji, zapraszamy do zakładki kontakt

mail: bok@polorto.com.pl

tel.: +48 34 366 51 11

Strona dla profesjonalistów medycznych  

Strona skaner.polorto.pl przeznaczona jest dla profesjonalistów medycznych lub osób związanych z branżą stomatologiczną.

 

Klikając "Tak, potwierdzam" oświadczasz, że jesteś taką osobą. 

 

Jeśli nie jesteś profesjonalistą medycznym wybierz "Nie jestem profesjonalistą medycznym"