fbpx

Technologia światła strukturyzowanego – skaner 3D

Technologia światła strukturyzowanego

W tym artykule przyjrzymy się zaletom technologii działania skanerów wewnątrzustnych jak np. technologia światła strukturyzowanego.

Technologia światła strukturyzowanego – skaner 3D

Wszystkie skanery 3D korzystają z jednej z trzech technologii: Pasywne stereo, Światło strukturyzowane lub Aktywne Stereo.

Metoda Pasywne Stereo

  • Reprezentatywne produkty: Condor, Launca
  • Zasada: Bezpośrednio używa paralaksy dwóch soczewek, aby dopasować odpowiednie punkty i obliczyć trójwymiarowe informacje o mierzonym obiekcie.
  • Zalety: prosty układ optyczny, niewielkie rozmiary, prosta kalibracja
  • Wady: Dopasowanie optyki jest całkowicie oparte na charakterystyce mierzonego obiektu w scenie (w otoczeniu), dane skanowania są rzadkie, płynność skanowania jest słaba, a dokładność skanowania jest niska. Aby rozwiązać ten problem, niektórzy producenci tworzą nieregularne obrazy lepiej widocznych plamek przez rozpylanie proszku optycznego na skanowanym obiekcie. Ma to na celu poprawę jakości danych (stąd niektóre skanery nie skanują wszystkich obiektów), a wrażenia użytkownika są poważnie ograniczone.

Technologia światła strukturyzowanego

  • Reprezentatywne produkty: Sirona Omnicam, Polorto (Panda), Carestream CS3600, MyScan, Runyes, Fussen, a także Planmeca
  • Zasada: Prążki rzutowane przez bezpośredni projektor zwiększają charakterystykę powierzchni mierzonego obiektu. Następnie projektor jest używany jako detektor, który przeprowadza odpowiednie dopasowanie punktów w celu obliczenia informacji trójwymiarowych.
  • Zalety: układ optyczny jest prosty, co poprawia pracę urządzenia, wielkość skanera jest niewielka, prążek projekcji zwiększa charakterystykę powierzchni mierzonego obiektu, a dane skanowania są kompletne i płynne
  • Wady: Projektora nie da się skalibrować w tradycyjnym pomiarze 3D, proces kalibracji jest skomplikowany (jeśli nie jest przemyślany przez producenta), a dokładność każdej firmy jest całkiem inna. Trzeba sprawdzić skaner przed zakupem.

Aktywne stereo

  • Reprezentatywne produkty: Medit, Shining
  • Zasada: Prążki rzutowane przez bezpośredni projektor zwiększają charakterystykę powierzchni mierzonego obiektu, a zasady optyczne są nadal używane do obliczeń. Sam projektor nie uczestniczy w obliczeniach.
  • Zalety: prosta kalibracja, paski projekcyjne zwiększają charakterystykę powierzchni mierzonego obiektu, kompletne skanowanie danych i dobra płynność
  • Wady: Układ optyczny ma większy rozmiar, więcej elementów elektronicznych i zwiększone wytwarzanie ciepła.

 

Skaner 3D jak go dobrać?

Nie tak dawno pojawił się artykuł pt.: „Porównanie dokładności dziesięciu obecnie używanych skanerów wewnątrzustnych” (Artykuł „Ortodoncji w Praktyce” z 9.05.23 nr 2/23)

Autorzy: Pokpong Amornvit1, Dinesh Rokaya2, Sasiwimol Sanohkan1

  • Zakład Protetyki Stomatologicznej, Wydział Stomatologii, Uniwersytet Księcia Songkla w Hat Yai (Tajlandia)
  • 2Katedra Stomatologii Klinicznej, Międzynarodowy Wydział Stomatologii, Uniwersytet Walailak w Bangkoku (Tajlandia)

Ocenienie dokładności 10 skanerów wypuszczonych na rynek w latach 2015-2020

Trios 3 (tryb normalny i tryb wysokiej rozdzielczości); Trios 4 (tryb normalny i tryb wysokiej rozdzielczości) (3Shape Trios A/S, Dania); iTero Element, iTero 2 i iTero 5D Element (Align Technologies, USA); Dental Wings (Dental Wings, Kanada); Panda 2 (Polorto) (Pengtum Technologies, Chiny); Medit i500 (Medit Corp., Korea Południowa); Planmeca Emerald™ (Planmeca, Finlandia); i Aoralscan (Shining 3D Tech. Co. Ltd., Chiny).

Konkluzje wskazane przez autorów:

  1. Dla wszystkich badanych skanerów im większa była odległość skanowania, tym mniejsza dokładność.
  2. Wierność badanych skanerów była zróżnicowana, zaś dokładność wszystkich była podobna.
  3. Dla wszystkich badanych skanerów mniejszą dokładnością cechowało się również skanowanie po przekątnej. Z tego powodu podczas skanowania pełnego łuku stomatolog musi zachować większą ostrożność i prawidłowy wzorzec skanowania.
  4. Na tle wszystkich skanerów najlepiej wypadły urządzenia z serii Trios.

Spojrzenie z perspektywy inżyniera wydaje się kluczowe. Gdyby nie ono, treść artykułu wraz z podsumowaniem z pozoru byłaby wystarczająca.

Ten opis zawarty w treści artykułu (a nie tylko czytane wnioski) zmienia jednak interpretację punktu (4). W artykule jest napisane, że różnice skanowania (pomiędzy wymienionymi skanerami) są w setnych częściach mm!!!   

  • A jaka jest wymagana dokładność leczenia w stomatologii?
  • Jaka jest dokładność pracy człowieka/dentysty? 
  • A jaka cena każdego z ww. skanerów?

Prawdziwy wniosek to: Kupuj skaner w odpowiedniej technologii i cenie! Bo reszta to czysty marketing. Przed zakupem sprawdź skaner – najlepiej u siebie w gabinecie. Zapytaj nas o cenę skanera i sprawdź go u siebie. Inżynierowie z Polorto się nie mylą.

 

Skaner 3D w stomatologii – korzyści

Wykorzystanie skanerów 3D w stomatologii przynosi wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

Do głównych korzyści można zaliczyć:

  • Skanery 3D eliminują konieczność wykonywania tradycyjnych wycisków. Skaner to po prostu nowoczesna „łyżka wyciskowa” i nic ponadto. Pamiętaj, że skaner 3D skanuje jamę ustną, tworząc wyłącznie materiał wyjściowy do przygotowania istotnych diagnostycznie i klinicznie, precyzyjnych cyfrowych modeli diagnostycznych 3D (jakimi są modele DDP-Ortho). Dopiero te mogą być użytkowane w dalszej, profesjonalnej, pracy.
  • Do pełnego wykorzystania skanu potrzebne jest wysoko profesjonale oprogramowanie. Tylko wtedy lekarz lub delegowany przez niego asystent może dokładnie przygotować dane pod diagnozę, a także planowanie leczenia. To również niezwykle istotne z perspektywy planowania procedury, takiej jak implanty czy dowolne (!) aparaty ortodontyczne, w tym stałe i alignery (w jednym oprogramowaniu!). To wszystko prowadzi do bardziej efektywnego, tańszego i precyzyjnego leczenia. Jako dostawca skanerów, ale i producent specjalistycznego oraz certyfikowanego medycznie oprogramowania, mamy w tym doświadczenie.
  • Dobre oprogramowanie opiera się na tych samych wzorcowych parametrach pracy lekarza, które poznał na studiach, ale je upraszcza i przyspiesza. Kreując przez to ogromną wartość dodaną niedostępną wcześniej w środowisku analogowym.
  • W pracy szczególne znaczenie ma wiedza anatomiczna i biologiczna lekarza oraz branży stomatologicznej. Jestem jego wyobraźnią stworzoną na dziwną czy sprawnej manualnej.
  • Nowe urządzenie, jak np. skaner, bez zmiany procesu pracy nic nie wniesie. Przed wzięciem pod uwagę wartość kosztów czy nowy wydatek przynosi korzyści korzyści i jakość pracy.
  • Skaner ułatwia współpracę z technikami dentystycznymi, pliki ze skanera wewnątrzustnego mogą być przesyłane elektronicznie.
  • Pacjent i lekarz pozostający analogowi.

Skanery wewnątrzusnte 3D Polorto są zależne od, które mają wpływ na wiele dziedzin stomatologii.

Znajdź się jak skaner Poloto może usprawnić pracę w Twoim biurze! 

Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas lub zadzwoń!

Strona dla profesjonalistów medycznych  

Strona skaner.polorto.pl przeznaczona jest dla profesjonalistów medycznych lub osób związanych z branżą stomatologiczną.

 

Klikając "Tak, potwierdzam" oświadczasz, że jesteś taką osobą. 

 

Jeśli nie jesteś profesjonalistą medycznym wybierz "Nie jestem profesjonalistą medycznym"