fbpx

Stomatologia cyfrowa – przyszłość czy teraźniejszość?

skaner-wewnątrzustny-wykorzystanie

Stomatologia cyfrowa jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego pacjenta, dostępnych technologii ułatwiających pracę, wymogów jakości i efektywności działań. Spełnia ona oczekiwania najbardziej wymagających lekarzy oraz pacjentów. A to wskazuje jaka będzie przyszłość całej branży. Jednym z kluczowych rozwiązań cyfrowej stomatologii jest skaner wewnątrzustny. Pozwala on uzyskać cyfrowy obraz zębów i dzięki temu otwiera drogę do wykonywania dalszych prac cyfrowych na dedykowanym oprogramowaniu. W ciągu najbliższych kilku lat stomatologia cyfrowa będzie standardem w każdym gabinecie i laboratorium, a może jest już dziś? Sprawdź, czym jest technologia CAD/CAM oraz w jaki sposób cyfryzacja zmienia funkcjonowanie całego gabinetu!

Stomatologia cyfrowa – od czego się zaczęło?

Stomatologia cyfrowa jest stosunkowo młodą dziedziną. Wykorzystuje ona technologię cyfrową, która zrodziła się w 1950 roku w Amerykańskich Siłach Powietrznych. Zaledwie dwadzieścia lat później zaczęto testować jej zastosowanie w stomatologii. Czyli obecny etap cyfryzacji w stomatologii to wynik ostatnich 70 lat mozolnych wdrożeń.

Technologię CAD/CAM czyli komputerowo wspomagane planowanie leczenia (CAD) i komputerowo wspomagane wytwarzanie (CAM) w powyższej dziedzinie stosuje się od ponad dwóch dekad.

Technologia CAD/CAM – co to jest?

W stomatologii cyfrowej wykorzystywana jest technologia CAD/CAM, która obejmuje komputerowe wspomaganie projektowania (Computer-Aided Design) oraz komputerowe wspomaganie wytwarzania (Computer-Aided Manufacturing).

Technologia CAD/CAM potrzebuje danych pacjenta np. ze skanera, dedykowanego profesjonalnego oprogramowania oraz urządzenia frezującego czy drukującego zaprojektowane elementy (drukarki 3D). Urządzenia służące do stworzenia cyfrowego obrazu wykorzystują światło białe lub wiązkę lasera. Technologie cyfrowe generalnie pozwalają zaoszczędzić czas i koszty wykonania zabiegu. Dlatego są używane, a nie zapomniane.

Przewagi stomatologii cyfrowej

Stomatologia cyfrowa zapewnia precyzję, komfort oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkowo jakość wykonywanych prac jest dużo wyższa, dzięki zwiększonej dokładności. Technicy dentystyczni nie muszą martwić się o ciągłe poprawianie swoich prac.

Stomatologia cyfrowa pozwala na zapisanie wszystkich danych oraz powstałych wcześniej projektów. Do zgromadzonych informacji można sięgnąć w każdej chwili, niezależnie od tego, gdzie się jest w danym momencie. Kluczem oczywiście są to dane cyfrowe np. ze skanera, lecz również posiadane do dyspozycji oprogramowanie. Polorto to specjaliści w cyfrowych rozwiązaniach dla stomatologii i wiedzą o tym dobrze.

Bardzo dużą zaletą stomatologii cyfrowej jest również duże zadowolenie pacjentów. Oprócz zaoszczędzonego czasu i komfortu, dostrzegają oni wiele innych plusów z zastosowania skanerów wewnątrzustnych. Jednym z nich jest przykładowo lepsza komunikacja, wizualizacja celów leczenia, lepsze dopasowanie prac do kształtu i rozmiaru szczęki zainteresowanego, szybszy i pewny zabieg, mniejszy dyskomfort, monitoring leczenia. Ponadto stomatologia cyfrowa pozwala na lepsze zaangażowanie pracowników praktyki w procesy pracy. Umożliwia delegowanie zadań przygotowawczych lub projektowych (również planowania leczeń!) własnej kadrze powodując wzrost zadowolenia ze swojej roli w klinice. Zaangażowani pracownicy rozwijają swoje umiejętności ku zadowoleniu lekarza. Ostatecznie lekarz nadzoruje, kontroluje procesy pracy o wysokiej jakości i jest pewien, że wynik będzie taki jaki on zaakceptował. Pacjenci mogą też zobaczyć spodziewane efekty zanim zostanie wykonane jakiekolwiek leczenie. To domena marketingu lecz w tym przypadku opartego na prawdziwym planie leczenia.

Skanery wewnątrzustne dają również możliwość nadzorowania procesów leczniczych poprzez pozyskiwanie danych z poszczególnych etapów leczenia i porównywania postępów do założonego planu (odbywa się to w dedykowanym oprogramowaniu, które Polorto dostarcza wraz ze skanerem).

Integracja z laboratorium

Dzięki zapisywaniu wszystkich danych w oprogramowaniu możliwe jest błyskawiczne przesyłanie danych do technika/laboratorium. Pozwala to na szybszą pracę oraz duże oszczędności finansowe w średniej perspektywie.

Skaner wewnątrzustny zamiast wycisku

Stomatologia cyfrowa oznacza przejście ze świata analogowego w wirtualny. Czy to jest dla lekarzy przyszłość? Przecież trudno byłoby znaleźć obecnie lekarza nie posługującego się telefonem komórkowym (którego najmniej wykorzystywaną funkcją jest … dzwonienie). Za pomocą skanera wewnątrzustnego w przeciągu kilku minut możemy uzyskać „cyfrowy wycisk”, a jednocześnie podstawowy model uzębienia. Wykorzystując potem odpowiednie oprogramowanie umożliwia to skrócenie czasu pracy, zwiększenie efektywności oraz korzyści finansowe.

Kolejną zaletą płynącą ze stomatologii cyfrowej, jest spora oszczędność miejsca. Dzięki danym zapisanym w wersji cyfrowej, magazynowanie fizycznej dokumentacji medycznej nie jest konieczne. Wszystkie ważne informacje bez problemu można przechowywać w oprogramowaniu przez długi czas. Jest to obecnie podstawowy sposób zbierania i przechowywania dokumentacji medycznej (EDM) co wynika wręcz z obowiązujących przepisów prawa.

Nie oznacza to jednak, że fizyczne modele będą całkowicie niedostępne. Jeśli okaże się jednak, że do przeprowadzenia leczenia konieczna jest analogowa wersja danych, bardzo łatwo można ją stworzyć. Wystarczy skorzystać z drukarki 3D. Tak samo jak napisany cyfrowo tekst można w każdej chwili wydrukować.

Cyfrowe obrazy stanu uzębienia pacjenta są zawsze pod ręką. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w gabinecie, czy laboratorium szybko możemy z nich skorzystać. Polorto oferuje rozwiązania programistyczne oparte o rozproszone bazy danych tzw “chmura”, a to oznacza, że nie ma znaczenia gdzie jest lekarz bo zawsze poprzez “chmurę” może mieć dostęp do swoich danych. 

Kontrola jakości procesu leczenia jest ułatwiona dzięki skanom z etapów leczenia. Przed “stomatologią cyfrową” takie działania były praktycznie niemożliwe, co nie pozwalało na szybką reakcję na zauważony błąd. Cyfrowa stomatologia to bezpieczeństwo pacjenta i lekarza. 

Skrócenie czasu wizyty i leczenia

Dzięki szybkiemu przesyłowi pozyskanych danych oraz większej precyzji, czas wizyt jest skrócony, a ich ilość zmniejszona do minimum. Z racji tego, pacjenci nie muszą tak często odwiedzać gabinetów. Z kolei stomatolodzy mają możliwość przyjęcia większej ilości osób w tym czasie lub posiadania więcej wolnego czasu. Stomatologia cyfrowa to teraźniejszość choć na pewno jeszcze nie dla wszystkich. Tych dla których nie jest zapraszamy do kontaktu tak samo jak tych, którzy już wiedzą jak ocenić świetny skaner i oprogramowanie z Polorto. 

Skontaktuj się z nami tutaj

Strona dla profesjonalistów medycznych  

Strona skaner.polorto.pl przeznaczona jest dla profesjonalistów medycznych lub osób związanych z branżą stomatologiczną.

 

Klikając "Tak, potwierdzam" oświadczasz, że jesteś taką osobą. 

 

Jeśli nie jesteś profesjonalistą medycznym wybierz "Nie jestem profesjonalistą medycznym"